KAMENY ZMIZELÝCH
Mapa
Lidé
O projektu
Napsali o nás
Podporovatelé

Idea pokládání Kamenů zmizelých vychází z původního projektu Stolpersteine – který vznikl v Německu. Smysl projektu spočívá zejména v uctění a připomenutí památky obětí nacistické genocidy za druhé světové války zcela unikátním způsobem. Zavražděným - prostřednictvím kostek s popisky individualizujícími každou z obětí a její osud - se tak dostává trvalé památky na místech, kde kdysi působili, každodenně procházeli, žili…

Stolpersteine, česky též kámen zmizelých, doslova „kámen, o které je třeba klopýtnout“ (zavadit pohledem), je dlažební kostka z betonu a na jedné ze stran je opatřena mosaznou tabulku se jménem oběti. Ukládá se do dlažby chodníku před dům, v němž bydlel člověk určený k likvidaci, do míst, kterými denně procházel při odchodu nebo návratu domů, odkud také nakonec naposledy odešel, aby se už neměl vrátit. Každému z kolemjdoucích dávají impuls k zastavení a zamyšlení nad posledními kroky člověka před jeho nástupem k násilné deportací převážně do koncentračních táborů nebo k přímé likvidaci. Kostky ve veřejném prostoru se tak stávají stálou připomínkou zločinů, které páchali nacisté a ostatní stoupenci jejich zrůdné ideologie. V souladu s dnešním trendem ve vzdělávání o rasové genocidě je každý z těchto kamenů připomenutím a ztělesněním osudu někdejšího spoluobčana, který prožíval svůj život na místech, kde dnes žijeme my. Jsou však i vážným varováním, nabízejí výjimečně silnou možnost identifikace s oběťmi nacistické perzekuce, upozorňují na nebezpečí a na důsledky netolerance a projevů xenofobie v současné společnosti. Umístění ve veřejném prostoru je samozřejmě také vyjádřením stanoviska města či městské části a jejich vedení k válečným masovým vraždám, rasismu a všem ostatním formám lidské nesnášenlivosti.

Garantem projektu je Židovská obec Brno, pan Boris Barak Selinger. V Boskovicích pokládání Kamenů zmizelých za židovské oběti iniciovala v roce 2018 paní Blanka Dvořáčková. Její maminka v boskovické židovské čtvrti žila. Paní Dvořáčková chtěla původně uctít památku příbuzných, její rodiny. Podařilo se dohodnout spolupráci a finanční podporu s městem Boskovice a od počátku se k její iniciativě připojovali a připojují majitelé domů v židovské čtvrti, další pamětníci a zájemci. Hlavním organizátorem projektu Kameny zmizelých v Boskovicích je Unijazz, pobočný spolek Boskovice. Partnery projektu jsou město Boskovice, Židovská obec Brno, Muzeum regionu Boskovicka, Státní okresní archiv Blansko, Recovera Využití zdrojů a.s.